Przejdź do głównej zawartości

Kryptografia







Kryptografia jest nauką zajmującą się szyfrowaniem danych. Celem kryptografii jest wymyślanie różnych szyfrów, tak aby dane zaszyfrowane były jak najbardziej bezpieczne. Z mojego punktu widzenia kryptografia jest częścią algorytmiki, dlatego też zagadnienia kryptograficzne umieściłem w dziale dotyczącym algorytmiki.
Szyfrowanie jest bardzo ważną operacją w dzisiejszym świecie. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak ciężkie byłoby życie, gdyby kryptografia się nie rozwinęła i nie rozwijała nadal.
Szyfrowanie polega na takim zapisaniu posiadanej informacji, aby odczytanie informacji przez osobę nieznającą sposobu odszyfrowania informacji było niemożliwe. W dzisiejszych czasach, w dobie banków internetowych i transakcji przez internet, szyfrowanie ma szczególnie duże znaczenie.
Szyfrowanie ma również duże znaczenie podczas użytkowania systemu operacyjnego. Podawane hasła muszą być zapisywane tak, aby ktoś po znalezieniu i otwarciu pliku, nie poznał cudzych haseł. Ponadto w nowoczesnych systemach plików (np. NTFS) dane na dysku można szyfrować tak, aby nikt poza osobą, która dokonała szyfrowania, nie mógł odczytać zaszyfrowanych informacji.

Współczesna kryptografia daje dziś ogromne możliwości zarówno w sferze ochrony danych jak i kontroli dostępu. Choć podstawowe koncepcje pozostały niezmienione na przestrzeni lat, to błyskawiczny rozwój konkretnych technologii sprawił, że kryptografia stała się niemal odrębną dziedziną wiedzy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Technologie 2020, 2022_2025,2030,2040,2050

Wszechobecny Internet (także) w turystyce   Decydując się na pobyt w hotelu nie zadamy pytania „Czy jest Wi-Fi?” ale „Jak szybkie jest łącze?”. Wszechobecny Internet będzie odpowiedzią na potrzebę nieustannej komunikacji i przerodzi się w ogromną sieć „Internetu Rzeczy” takich jak autonomiczne pojazdy, interaktywne miasta czy inteligentne domy. Do 2021 pierwszy etap do 2024 lub 2025 drugi etap ostatni do 2027 - 2029 trzeci etap tanie linie lotnicze zaadaptują do swoich systemów płatności bezgotówkowe, śledzenie lotów w czasie rzeczywistym czy strumieniowanie wideo w jakości HD, co zapewni wzrost efektywności oraz poprawi obsługę klienta. ZA 10 lub 15 LAT NIE BĘDZIE URZĄDZEŃ OFFLINE. TRUDNO BĘDZIE NAM SOBIE WYOBRAZIĆ, ŻE COŚ MOG­ŁOBY DZIAŁAĆ BEZ POŁĄCZENIA Z SIECIĄ Za około 5 do10 lub do 15/lat nie będziemy już korzystać z Androida ani iOS-a, a tym bardziej z Windows. Powstaną nowe, prostsze i rozbudowane systemy, dla "telefonów" w bransoletkach,...